Terminarz:

Terminy: 29.05 - 05.06.2021 i 05.06 - 12.07.2021

Akwen nawigacyjny: Morze Korsyki i Tyrreńskie

Miejsce początku i końca rejsu: Piombino lub Olbia

Przelot: Warszawa - Piza lub Warszawa - Olbia

Z dala od hoteli, kurortów i tłumów, w kameralnym towarzystwie, na nieczarterowym jachcie, płyniemy do ustronnych zakątków Korsyki, w najlepszym okresie roku, kiedy nie ma jeszcze upałów, tłoku i zmęczonych spojrzeń lokalesów. 

Korsyka i Sardynia, urok ciepłego morza, pięknej architektury, nieokiełznanej  przyrody i wyśmienitej kuchni lokalnej składają się na niezapomnianą żeglarską wyprawę. Na morzu rozciągającym się od Toskanii aż do zachodnich brzegów Sardynii rzadko występuje cisza, a wybrzeże wyspy usiane jest criques – zatoczkami, gdzie noc na kotwicy z dala od portowego zgiełku jest osobnym doświadczeniem. 

Korsyka jest górzysta, jej szczyty są wyższe niż Tatry i nie pozostają bez wpływu na mikroklimat wyspy, a w szczególności na wiejące w okolicy wiatry. Odkrywanie zachodniej i południowej części wyspy dostarczy nie tylko żeglarskich wrażeń, Bonifacio zachwyca swoim położeniem i średniowieczną architekturą. Podmorski świat pełen życia także warto odkryć, nurkując swobodnie w osłoniętych criques, z dala od głównych szlaków i ośrodków turystycznych.

Średnia temperatura wody w tym akwenie pod koniec czerwca to 23°C – 25°C. Temperatury powietrza są wyższe, ale na szczęście letnie upały nie doskwierają tutaj często. Na wodzie jest chłodniej niż na lądzie, trzeba to wziąć pod uwagę. Klimat na morzu jest stabilny, z wiatrami dominującymi w czerwcu i lipcu z sektora W – NW. Nie ma tutaj typowego latem na Egejskim meltemi. Zachmurzenie pojawia się głównie nad lądem z uwagi na górzystą topografię wyspy.

Przykładowa trasa: Scarlino - Montecristo -  Bonifacio - La Maddalena - Rondinara - Elba - Scarlino

Przebieg i trasa wyprawy są ustalane wspólnie biorąc pod uwagę prognozę pogody oraz możliwości i chęci załogi, dzięki czemu, nawet jeśli płyniemy daleko, to bezpiecznie, z planem „B” w zanadrzu. Pierwszego dnia, przeprowadzamy szkolenie obejmujące zasady bezpiecznego poruszania się na pokładzie, postępowania w sytuacjach awaryjnych, obsługę sprzętu ratowniczego, etc. Jacht jest w pełni wyposażony w tym względzie, co sprawdzamy przed wypłynięciem.

Rejs odbędzie się na wygodnym i bezpiecznym jachcie ze stoczni Bénéteau lub Dufour, z przestronnymi kajutami wraz z pościelą i ręcznikami, kuchnią, łazienką z prysznicem i WC. Jednostka z pełnym wyposażeniem nawigacyjnym, żaglami marszowymi z pełnolistwowym grotem, oraz pontonem i silnikiem zaburtowym. 

Jednostka o dużej dzielności, w kursach na wiatr szybsza niż katamaran porównywalnej klasy, a jednocześnie stabilna i dająca poczucie komfortu. Odpowiednio głęboki kil zmniejsza podatność jachtu na przechył, a jednocześnie pozwala kotwiczyć blisko brzegu w zatokach i basenach portowych.

Koszt tygodniowego rejsu: 560 EUR/os, specjalne oferty dla dzieci. Koszt obejmuje jacht, jego wyposażenie dodatkowe oraz ubezpieczenie. Dodatkowo, trzeba liczyć 150 EUR składki na kasę jachtu (zaprowiantowanie, paliwo, opłaty portowe, itp.)

Kontakt: kpt. Ziemowit Stańczyk ziemek@wrejs.pl tel.: 888 011 148                                          kapitan jachtowy PZŻ, RYA/MCA Yachtmaster, Instruktor żeglarstwa

Więcej o żeglowaniu z dziećmi:

http://podroze.se.pl/poradnik/maluch-na-pokladzie-czyli-jak-bezpiecznie-zeglowac/4386/

Galeria